Klubmesterskab Mix Double

Lørdag, den 27. Juni afholdt vi Klubmesterskab i Mix Double. Der var godt fremmøde med i alt 16 hold. Der blev spillet i 4 puljer med efterfølgende kvartfinale.

Mix2015-1

Mix2015-2

3./4. plads gik til Ilse og Jean Claude, samt Inge P. og Jesper.

Mix2015-3

 

Mix2015-4

På 2. plads kom  Lene og Thomas Bodo.

Mix2015-5

Pokalen gik til de forsvarende mestre, Emi og Johnny.

Mix2015-6

“Intern turnering” afholdt lørdag, d. 30. Maj

Vi startede med Birthes fine morgenbord og alm. hyggesnak, hvorefter Matthias tog over og lavede en fin turnering, med makkere efter lodtrækning som han styrede flot og fandt de rigtige vindere til vinpræmierne. (Se fotos herunder)

Der var desværre “kun” 12 spillere der deltog, men der var værst for de der ikke kunne komme, måske den lidt specielle placering på kalenderen pga. Bornholm!

Der kommer forhåbentligt mange flere til de næste “interne” der er på programmet.

InternTurnering_vindere

Tekst og billeder af “Buller”

Afslutning på Østjysk Forårsturnering

Afslutning på østjysk forårsturnering 2015, d, 2.juni i Brabrand:

Fin afvikling trods det våde vejr, fint styret af Kim & Anitta, som på vanlig god vis fik kampene afviklet løbende til alles tilfredshed.

Et rigtigt godt input, kom fra Henning der havde sørget for at der var lidt mundgodt til de to der havde lavet alt forarbejdet.

Her et par billeder af de der sluttede på de øverste pladser:

Jysk_01Jysk_02Jysk_03

Alle håber så at Kim og Anitta, vil tage den samme tørn næste år, så vi igen kan mødes til hyggelige spil, på banerne her i Brabrand!

Mange hilsner, ”Buller”

Resultat af turneringen:

PlaceringNavnKlubPointScore
1Johnny LynggaardBrabrand16134
2Lennart NielsenBrabrand16134
3Kim FrostLe Petít1377
4Henry LarsenBrabrand1377
5Anne Marie BigumBrabrand1357
6Jesper LaursenBrabrand1342
7Bettina CarstensenBMI1257
8Tommy JensenBrabrand1257
9Maria KristensenBrabrand1233
10Henning ØgendahlBrabrand1233
11Thomas BodoBrabrand1173
12Henrik VedelBrabrand1147
13Søren MathiasenBrabrand1146
14Knud MadsenBMI113
15PetterHøjbjerg1044
16Peter LarsenHøjbjerg1044
17Bent BuskStar Petanque1029
18Dorit BuskStar Petanque1029
19Lis GregersenBrabrand1029
20Matthias BühlerBrabrand10-7
21PatrickUK932
22WanUK932
23Ilse LarsenBrabrand913
24Brian TåstrupBrabrand913
25Inge PeugeutBrabrand9-26
26Lene NielsenBrabrand850
27Vivi ZauperKHIF817
28Ove ZauperKHIF817
29Leif CarstensenBMI814
30Mette KristensenBrabrand8-4
31Mike NickelBrabrand8-6
32Birthe RasmussenBrabrand8-18
33Ole SchrøderBrabrand8-18
34Finn "BASSE" Skov NielsenUK8-44
35Peter Skov NielsenUK8-44
36Ernst NielsenRodskov712
37Martin SchnoorRodskov712
38Emi JensenBrabrand74
39John AggerBrabrand73
40Peter NymannBrabrand7-17
41Jens Ove TordrupBrabrand7-27
42Kirsten JensenHasselgrisen7-28
43Gert NielsenBrabrand7-44
44Martin FrederiksenHasselgrisen7-54
45Finn KrogBrabrand7-54
46Dorthe LarsenHasselgrisen7-61
47Laila RasmussenBrabrand610
48Leif SørensenBMI6-44
49Jørgen JørgensenBMI6-44
50Leif HouHasselgrisen6-48
51Vibeke FrederiksenHasselgrisen6-61
52Ernst FrederiksenHasselgrisen6-61
53Einar StærkVestfyn550
54Erna StærkVestfyn550
55Anitta JensenBrabrand5-23
56Linda KirkegaardBrabrand5-32
57Brian KristensenBrabrand5-37
58Inge OlsenBrabrand5-50
59Johnny van HooidonkBrabrand5-50
60Margit BrandtBrabrand42
61JørgenEgelund4-36
62Kim RostedHasselgrisen4-49
63Ole KrabbeBMI4-79
64Kim Skov NielsenBrabrand33
65Anette Skov NielsenUK3-21
66Jørgen SkovBrabrand3-27
67Lisa LambækBMI3-66
68Martin NielsenHasselgrisen212
69Steffen Skov NielsenUK26
70Michael Sander JensenUK26
71Poul KastrupBrabrand2-1
72Inge JensenBrabrand1-2
73Annette NielsenBrabrand1-2
74Michael SvendsenBrabrand1-10
75BentBMI1-13
76Steen AndersenBrabrand1-19
77Christian AndersenBrabrand1-61
78Lars AbildBrabrand1-61
79Ove EnevoldsenBrabrand0-27
80Tove DamBrabrand0-27