Afslutningsturnering 2016

Sommer-sæsonnen 2016 blev afsluttet den 8. Oktober med en lille turnering, tre runder med skiftende makker.

Der var 36 deltagere.

Her er vinderne:

1. Plads - Ilse
1. Plads – Ilse
2. Plads - Laila
2. Plads – Laila
3. Plads - Thomas Bodo
3. Plads – Thomas Bodo
4. Plads - Christian
4. Plads – Christian
5. Plads - Lis
5. Plads – Lis

Tabellen:

SpillerSejrPoint
Ilse322
Laila319
Bodo318
Christian315
Lis310
Henry213
Ole K.211
Annette210
Claus27
Gert27
Henrik27
Vivi27
Oskar23
Birthe23
Ivan21
Ole S.21
Ove21
Merete2-1
Jens Ove2-6
Peter12
Brian1-1
Mike1-3
Finn K.1-4
Søren1-4
Emi1-6
Maria1-6
Inge O.1-6
Jørgen Skov1-8
Mette1-8
Margit1-10
Steen0-6
Tækker0-15
Camilla0-16
Matthias0-17
Johnny v.H.0-20
Henning0-20

 

Resultater fra Aarhus Open Double 2016

1. Plads i A-Cuppen - Kasper Bak Laursen og Teddy Laursen - Bøgeskov
1. Plads i A-Cuppen – Kasper Bak Laursen og Teddy Laursen – Bøgeskov
2. Plads i A-Cuppen - Jørgen Refslund Sørensen og Erik Jensen - Føvling/Vestfyn
2. Plads i A-Cuppen – Jørgen Refslund Sørensen og Erik Jensen – Føvling/Vestfyn
3./4. Plads i A-Cuppen - Allan R. Sørensen og Jacob Kulmbach - Føvling
3./4. Plads i A-Cuppen – Allan R. Sørensen og Jacob Kulmbach – Føvling

Også på 3./4. Plads: Jan Breumby og Torben Vous – Brabrand/Odense

1. Plads i B-Cuppen - Hans Jørgen Pedersen og Glenn Holmgård-Udsen - Starpetanque/Odense
1. Plads i B-Cuppen – Hans Jørgen Pedersen og Glenn Holmgård-Udsen – Starpetanque/Odense
2. Plads i B-Cuppen - Gumse Rosted Jensen og Leif Hou - Hasselgrisen
2. Plads i B-Cuppen – Gumse Rosted Jensen og Leif Hou – Hasselgrisen
3./4. Plads i B-Cuppen: Inga Kristensen og Mogens Jensen
3./4. Plads i B-Cuppen: Inga Kristensen og Mogens Jensen

Også på 3./4. Plads: Henry Larsen og Kaj Pedersen – Brabrand/B-67

1. Plads i C-Cuppen: Erna Tang Stærk og Tommy Jensen - Brabrand
1. Plads i C-Cuppen: Erna Tang Stærk og Tommy Jensen – Brabrand
2. Plads i C-Cuppen - Jesper Laursen og Inge Jensen - Brabrand
2. Plads i C-Cuppen – Jesper Laursen og Inge Jensen – Brabrand
3./4. Plads i C-Cuppen - Inge Jensen og Eva Bak - Vennerne
3./4. Plads i C-Cuppen – Inge Jensen og Eva Bak – Vennerne

Også på 3./4. Plads – Laila Rasmussen og Jens Ove Tordrup – Brabrand

1. PLads i D-Cuppen - Janne Losic og Mirim Losic - Horsens
1. PLads i D-Cuppen – Janne Losic og Mirim Losic – Horsens
2. Plads i D-Cuppen - Martin Nielsen og Tim Jensen
2. Plads i D-Cuppen – Martin Nielsen og Tim Jensen
3./4. Plads o D-Cuppen - Merete Taastrup og Carsten Gammelgaard - Brabrand/Skovby
3./4. Plads o D-Cuppen – Merete Taastrup og Carsten Gammelgaard – Brabrand/Skovby

Også på 3./4. Plads – Jytte Andersen og Jørgen Andersen – Herrup

Resultater fra Aarhus Open 6-têtes 2016

1. Plads - Frederik fra Jonstrup er ankermand
1. Plads – Frederik fra Jonstrup er ankermand
2. Plads - Team United
2. Plads – Team United
3. Plads - Så er den kat barberet
3. Plads – Så er den kat barberet
4. Plads - Sørøver Olsens sorte kat på togt i nat
4. Plads – Sørøver Olsens sorte kat på togt i nat
5. Plads - Team Focus
5. Plads – Team Focus
6. Plads - Busk & Co
6. Plads – Busk & Co
Præmie for bedste udklædning - The pimp and his crew
Præmie for bedste udklædning – The pimp and his crew
PladsNavnPoint totalScore total
1Frederik fra Jonstrup er ankermand51109
2Team United50130
3Så er den kat barberet5057
4Sørøver Olsens sorte kat på togt i nat4746
5TEAM FOCUS4535
6Busk & Co4333
7Bent og de skøre kugler4327
8Badeholdet4160
9Klub 19873633
10Horsens M/K3622
11Tommel op3521
12Kliken's Knejter346
13Vi tror på det32-5
14Nemas Problemas303
15HUSK NEDSLAG !30-8
16Kalaha28-10
17Kortspillerne269
18The fabulous26-16
19?2510
20The Pimp and his Crew25-72
21les sans nom220
22Kim Gulvmand22-55
23Hjem til Aarhus21-84
24Vennerne20-19
25For-hvirring17-13
26Hva fanden går det ud på17-24
27Sønderjyderne16-23
28Optimisterne13-78
29De rustne kugler10-93
30Vi kunne ikke blive enige.9-101

Resultater af Jysk Forårsturnering

PlaceringNavnKlubPointScore
1A M BigumBrabrand1592
2Henrik VedelBrabrand1592
3Jean claude AissaBrabrand1464
4Kim FrostBøgeskov1383
5Thomas BodoBøgeskov1383
6Kim SkovBrabrand1265
7Brian TaastrupBrabrand1265
8Lis GregersenBrabrand1260
9Ilse LarsenBrabrand1233
10Henry LarsenBrabrand1233
11Lennart JensenBrabrand1230
12Johnny LynggaardBrabrand1230
13Jan BreumbyBrabrand1141
14Lene NielsenBrabrand1141
15Mike NickelBrabrand1126
16Finn KrogBrabrand1126
17Erna Tang StærkBrabrand1019
18Einar stærkBrabrand1019
19Patrick LecoqBrabrand109
20Peter GollUK109
21Tommy JensenBrabrand924
22Knud MadsenBMI917
23Leif CarstensenBMI917
24Bettina CarstensenBrabrand9-4
25Jens Ove TordrupBrabrand8-1
26Steffen SkovBrabrand8-5
27Claus RiisUK8-5
28Ole Schrøder JensenBrabrand8-6
29Birthe RasmussenBrabrand8-6
30Matthias BühlerBrabrand8-14
31Inge PeugeotBrabrand8-14
32Vivi ZaupperBrabrand8-25
33Ove ZaupperBrabrand8-25
34Kais AHøjbjerg743
35Flemming SmithBrabrand737
36Jesper LaursenBrabrand725
37Ivan JepsenHøjbjerg725
38John AggerBrabrand717
39Jørgen AndersenHerrup716
40Jytte AndersenHerrup716
41Emi JensenBrabrand71
42Peter NymannBrabrand71
43Bent BuskStar Petanque7-24
44Dorit BuskStar Petanque7-24
45Maria KristensenBrabrand7-27
46Laila RasmussenBrabrand6-9
47Søren MatthiassenBrabrand6-9
48Mette KristensenBrabrand6-47
49Thea FihlBrabrand516
50Hans Erik LaumannHøjbjerg514
51Peter LarsenHøjbjerg58
52Margit BrandtBrabrand5-8
53Steen AndersenBrabrand5-8
54Henning ØgendahlBrabrand5-15
55Christian BlokUK5-25
56Jørgen JørgensenEgelund5-39
57Leif HouHasselgrisen5-39
58Jørgen SkovBrabrand5-40
59Kim JensenHasselgrisen5-42
60Martin FrederiksenHasselgrisen5-46
61Petter HviidHøjbjerg4-4
62Morten ChristensenBrabrand4-15
63Merete TaastrupBrabrand4-51
64Gert NielsenBrabrand4-68
65Dorthe LarsenHasselgrisen4-68
66Anette NielsenBrabrand3-13
67Inge JensenBrabrand3-13
68Kirsten JensenBrabrand3-36
69Johnny Van HooidonkBrabrand3-44
70Brian KristensenBrabrand3-61
71Ernst FrederiksenBeder3-98
72Vibeke FrederiksenHasselgrisen3-98
73Michael SvendsenBrabrand211
74Finn Basse SkovBrabrand211
75Eigon Holm HansenOld Stars brabrand2-1
76Susanne AndersenSkanderborg2-11
77Jens AndersenSkanderborg2-11
78Heino JensenBrabrand2-16
79Anette AndersenUK1-7
80TroelsEgelund1-10
81Christian AndersenBrabrand1-33
82Lars AbildBrabrand0-26
83Ole BrockstedBMI0-28

En træningsdag i Brabrand

En træningsdag i Brabrand i øsende regnvejr, men sikke en første lørdag i marts.
Jeg var taget med ned i klubben til lidt hyggesnak, men var så heldig at to af vore dejlige piger fejrede fødselsdag. Jeg var ene hane i kurven med seks piger, men jeg klarede mig endda, Lis endda på selve dagen mødte frem med rundstykker med forskelligt pålæg og en hel flaske bitter af den helt rigtige slags, udover det var der Dagmartærte, hvor vi endda fik en hel med hjem. Laila der fejrer rund fødselsdag i det store udland i den kommende uge, havde en flot lagkage med og også at for at vi kunne få en formiddags pils’, så synd for alle jer der ikke passer jeres træning!, men det skal siges at pigerne kom ikke i overtræning på dagen.

Tak piger for en god formiddag
“Buller”

Klubmesterskab Double 2015

Klubmesterskab double blev afholdt Lørdag, den 26. September, på en flot efterårssolskinsdag. 12 hold stillede op, og der spilledes i 3 puljer med efterfølgende kvartfinale.

Klubmester_Double-002

Dagens vindere blev Kim Skov og Brian Taastrup.

Klubmester_Double-003

På andenpladsen kom Henry Larsen og Jan Breumby.

Klubmester_Double-004

En delt 3./4. plads gik til Matthias Bühler og Inge Peugeot, samt Søren Mathiasen og Henrik Vedel (uden billede) .

Klubmester_Double-005